Zadzwoń do nas

Zadbaj o regularne posiłki w diecie dziecka!

Zadbaj o regularne posiłki w diecie dziecka!

Prawidłowo zbilansowana dieta to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na zdrowie dziecka. Dzięki odpowiednio dobranym do wieku i aktywności dziecka posiłkom możemy uniknąć otyłości i innych chorób, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia oraz układu pokarmowego. Regularne posiłki w diecie dziecka wpływają na prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny, a także kształtują pozytywne nawyki żywieniowe na przyszłość. 

Na czym polega prawidłowe żywienie dzieci?

Warto wiedzieć, że dzieci w wieku szkolnym są najbardziej narażone na skutki nieprawidłowego żywienia, dlatego ich posiłki powinny być jak najbardziej zbilansowane nie tylko pod kątem ilościowym, ale i jakościowym. Posiłki w diecie dziecka opierać powinny się o warzywa i owoce podawane w rozmaitych formach: przekąsek, zup, sałatek, koktajli. Obok nich kolejne miejsce w piramidzie żywieniowej zajmują produkty pełnoziarniste, najlepiej te, które będą pochodzić z pełnego przemiału. Nie należy zapominać także o tym, że okres dzieciństwa to czas, gdy wzrasta zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, które znaleźć można w nabiale, jajkach oraz chudym mięsie. Do dziecięcej diety należy włączyć również mleko, ryby oraz nasiona strączkowe.

Ile posiłków dziennie powinno zjadać dziecko?

Warto, by dziecko spożywało 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach co 3-4 godziny. Do dziesiątego roku życia dzienne zapotrzebowanie energetyczne u dzieci wynosi około 1700 kcal na dobę, zaś po 10 roku życia zmienia się ono w zależności od płci – chłopcy w wieku od 10 do 12 lat powinni spożywać około 2400 kcal, natomiast w wieku 13-15 do 3000 kcal. Z kolei zapotrzebowanie energetyczne u dziewczynek pomiędzy 10, a 12 rokiem życia wynosi około 2100 kcal na dobę, a między 13, a 15 rokiem życia do 2400 kcal dziennie. 

Czego unikać w żywieniu dzieci?

Często bywa tak, że w przypadku posiłków dla dzieci i młodzieży o ich atrakcyjności nie świadczy wartość odżywcza, lecz wizualnie atrakcyjne opakowanie, smak, zapach, czy popularność wśród rówieśników. Z tego względu warto postarać się, by podawane dania kusiły nie tylko smakiem, ale i innymi aspektami. Najczęstszymi błędami żywieniowymi w diecie dzieci i nastolatków są nieregularne posiłki, ich zbyt mała ilość oraz podjadanie między posiłkami. Słone i tłuste przekąski to produkty niskiej jakości o dużej kaloryce i bogate w tłuszcze. Im mniej produktów przetworzonych w diecie, tym lepiej. Podobnie wygląda kwestia słodkich, gazowanych napojów, które dostarczają organizmowi zbyt dużą ilość cukru, ograniczając tym samym udział wody w codziennej diecie. 

Catering dla dzieci w szkołach i przedszkolach

Przed wyborem placówki edukacyjnej, do której uczęszczać będzie Twoja pociecha warto zwrócić uwagę na to, czy catering przygotowywany jest na miejscu, czy szkoła korzysta z firmy oferującej gotowy catering dla szkoły i przedszkoli. Warto postawić na catering dla szkół i przedszkoli, który nie tylko zadba o zbilansowane, zawsze świeże i dostarczane na czas posiłki, ale i o dania podawane w taki sposób, że będą wzbudzać uśmiech na twarzach maluchów i chęć ich spożywania. 

Sprawdź aktualną ofertę cateringu dla Twojego dziecka! Poznaj naszą ofertę dedykowaną szkołom i przedszkolom.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *