Zadzwoń do nas

Stołówka pracownicza – na co zwrócić uwagę w menu?

Stołówka pracownicza – na co zwrócić uwagę w menu?

Stołówka pracownicza to miejsce idealne na chwilę odpoczynku i uzupełnienia energii do dalszej pracy. Planując posiłki w swojej stołówce, warto zadbać o to, by każdy nowy dzień niósł radość oczekiwania na nie połączone z przerwą od pracy. Wiadomo, że nic nie scala zespołu tak, jak wspólny, smaczny posiłek, który dodaje energii na pozostałą część dnia. Planując menu do swojej stołówki pracowniczej, warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym posiłki będą chętnie podejmowane.

Stołówka pracownicza – jakie posiłki?

Podstawą sycącego posiłku jest odpowiednia kaloryka i dobrane do wysiłku energetycznego pracownika dania. Warto zadbać o zróżnicowane menu do stołówki pracowniczej, tak, by dania nie powtarzały się często. Ważne, by pracownicy korzystający ze stołówki pracowniczej mogli wybierać posiłki zgodnie ze swoimi preferencjami żywieniowymi. Warto pomyśleć o potrawach inspirowanych kuchnią z różnych stron świata – rozgrzewające posiłki zaczerpnięte wprost z kuchni indyjskiej, oparte o aromatyczne zioła to idealny wybór na zimowe, mroźne dni, zaś lekka kuchnia śródziemnomorska sprawdzi się podana podczas ciepłych pór roku. Przed przygotowaniem odpowiedniego menu do stołówki pracowniczej warto przeprowadzić wywiad, który pozwoli określić, czy w gronie użytkowników cateringu znajdują się wegetarianie lub weganie i jeśli tak, warto zadbać o menu przygotowane specjalnie pod ich potrzeby. Podstawą odpowiedniego cateringu do stołówek pracowniczych jest odpowiednio zbilansowany posiłek, który w swoim składzie będzie posiadać wszystkie niezbędne elementy zbilansowanej diety, a dokładnie białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy oraz mikroelementy. Dietetycy zalecają, by w posiłkach zjadanych w ciągu dnia znalazła się odpowiednia porcja warzyw i owoców.

Zwróć uwagę na świeżość i jakość produktów

Przy wyborze posiłków do stołówki pracowniczej warto upewnić się, że składniki wykorzystywane w produkcji posiłków są świeże i najwyższej jakości, przygotowywane na bieżąco, bez wcześniejszego podgrzewania. Warto korzystać także z lokalnych dostawców, oferujących świeże, często ekologiczne produkty, które docierają bezpośrednio na stół na czas. W trakcie pracy warto postawić na zbilansowane, a zarazem lekkie dania. Lepiej unikać ciężkich, tłustych potraw, które mogą wpłynąć na obniżenie wydajności pracy. Najlepsze dania to te gotowane, grillowane lub duszone. Mile widziane jest również podawanie wartości kalorycznych posiłku na opakowaniu poszczególnych dań. 

Cena ma znaczenie 
Wybierając catering dla pracowników, warto zwrócić uwagę na to, czy ceny posiłków pozostają zrównoważone i nie przekraczają wartości rynkowej dań. Profesjonalna firma oferująca wyżywienie pracowników oprócz obfitujących w zdrowe składniki odżywcze posiłków, powinna zapewnić możliwość skorzystania z pakietów obiadowych lub zniżek przygotowanych specjalnie dla pracowników. Nie bez znaczenia pozostaje także sposób pakowania posiłków – powinien być czysty, sterylny i podawany tak, by w natychmiast można było przystąpić do jego konsumowania po wcześniejszym podgrzaniu. Podobnie, jak higieniczny sposób pakowania posiłków, ważną kwestią jest także czystość samej stołówki i regularne porządkowanie takich miejsc, jak na przykład lodówka.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą prowadzenia stołówek pracowniczych, którą znajdą Państwo tutaj.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *